Jubileuszowy Złaz - SM "Nowa"

Program Regionalny - EFRR


( kliknij na zdjęcie aby powiększyć )

Kategoria: Wydarzenia 2016
Opublikowano Odsłony: 407
Drukuj

Jubileuszowy Regionalny Złaz Rodzinny Mieszkańców Osiedli Spółdzielczych Województwa Śląskiego


Pomysłodawcami takiej formy turystyki krajoznawczej byli wieloletni działacze PTTK, Państwo Aniela i Tytus Szlompek. Po raz pierwszy zorganizowali złaz rodzin osiedli spółdzielczych 35 lat temu. Sami jako zapaleni turyści, postanowili wyprowadzić na szlaki pięknej Jury Krakowsko-Częstochowskiej mieszkańców budynków spółdzielczych, by dzięki turystyce umożliwić nawiązanie znajomości i przyjaźni sąsiedzkich przyczyniających się do integracji lokalnych społeczności.
Działalność Państwa Szlompków była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana, a dla upamiętnienia ich wkładu w organizację, od tego roku oficjalna nazwa złazu to: Regionalny Złaz Rodzinny Mieszkańców Osiedli Spółdzielczych Województwa Śląskiego im. Anieli i Tytusa Szlompek. Jubileuszowy XXXV Złaz uświetniła swoją obecnością Pani Nela, Pan Tytus odszedł w 2013 roku, w wieku 80 lat – w naszej pamięci pozostanie jako Człowiek pogodnego usposobienia i ogromnej życzliwości dla ludzi.
Jubileuszowy Złaz odbył się w sobotę 3 września i zgromadził 1 400 osób z 21 spółdzielni mieszkaniowych ( najstarszy uczestnik miał 90 lat, a najmłodszy 6 miesięcy), naszą Spółdzielnię reprezentowało 100 osób. Do mety Złazu uczestnicy podążali różnymi szlakami Jury, nasza trasa wiodła przez Smoleń, Pilicę i Górę Zborów.
W Smoleniu podziwialiśmy urokliwe widoki z ruin XIV- wiecznego gotyckiego zamku położonego na wysokim stożkowatym wzniesieniu porośniętym lasem. Od 1954 r. zamek i okolica stanowią rezerwat krajobrazowy "Smoleń", w którym skatalogowano 160 gatunków roślin.
Natomiast w Pilicy odwiedziliśmy klasycystyczny pałac otoczony potężnymi fortyfikacjami bastionowymi – niestety jest on w stanie mocno zdewastowanym. Zamek otacza park, który jest pięknym przykładem sztuki ogrodniczej, od 1949 r. jest zabytkiem przyrody. Można w nim zobaczyć m.in. lipę królowej Elżbiety (żony W. Jagiełły) o 6-metrowym obwodzie.
Do mety Złazu przeszliśmy przez Górę Zborów - rezerwat przyrody położony na terenie Specjalnego Obszaru Ochrony Siedlisk Natura 2000, Ostoja Kroczycka oraz na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. Bezleśny wierzchołek Góry Zborów zakończony zbudowaną podczas okupacji hitlerowskiej wieżyczką triangulacyjną, jest znakomitym punktem widokowym.
Dotarliśmy na metę zmęczeni, ale po raz kolejny zauroczeni Jurą Krakowsko-Częstochowską.
W Podlesicach czekali na nas organizatorzy, przygotowane miejsca do wypoczynku i zabawy, a wokół rozchodził się zapach grillowanej kiełbasy.
Słoneczna pogoda sprzyjała wędrówkom, wypoczynkowi i zabawie. Najmłodsi hasali na dmuchanym placu zabaw, starsi tańczyli na polanie. Wyróżniono najliczniejsze rodziny uczestniczące w Złazie – jedną z nich byli przedstawiciele naszej Spółdzielni. Prezes SM „Nowa” Władysław Dydo odebrał z rąk Jerzego Jankowskiego przewodniczącego zgromadzenia ogólnego Krajowej Rady Spółdzielczości medal z okazji 200-lecia spółdzielczości na ziemiach polskich pod honorowym patronatem Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Złaz rodzin spółdzielczych jest ewenementem w skali naszego kraju, doczekał się nawet pracy naukowej – w najbliższych dniach odbędzie się obrona pracy doktorskiej, której tematem jest Złaz.
Na Jurze jest jeszcze wiele szlaków do przejścia, już dzisiaj zapraszamy do udziału w przyszłym roku, obiecujemy przednią zabawę i niezapomniane przeżycia jak zawsze od 2002 roku – nasza Spółdzielnia właśnie wtedy po raz pierwszy wybrała się na Złaz.

Zapraszamy do galerii.

 Szukaj

Polecamy:  

 

Rozmiar tekstu: | + -
SM NOWA