Moje mieszkanie jest niekorzystnie położone w budynku, tym samym narażone jest na straty ciepła. Czy spółdzielnia w rozliczeniach będzie stosowała jakieś współczynniki, aby wyrównać te straty?
Obowiązek stosowania współczynników wyrównawczych wynika z przepisu zawartego w artykule 45d Ustawy Prawo Energetyczne, który nakłada na zarządcę budynku wielolokalowego obowiązek uwzględnienia tych współczynników przy rozliczaniu całkowitych kosztów zakupu ciepła dla poszczególnych lokali.
Współczynniki mają szczególne znaczenie dla mieszkańców lokali usytuowanych w niekorzystnych pod względem energetycznym punktach budynku.
Mieszkania przy ścianach szczytowych lub sąsiadujące z nieogrzewanymi pomieszczeniami są bardziej narażone na straty energii z przyczyn niezależnych od ich właścicieli. W takich przypadkach zapotrzebowanie na ciepło może znacznie różnić się od innych korzystniej usytuowanych mieszkań.
Współczynniki wyrównawcze mają spowodować, że koszt ogrzewania przypadający na 1 m² powierzchni lokalu będzie we wszystkich lokalach jednakowy (przy utrzymaniu jednakowej temperatury i wentylacji), niezależnie od ich położenia w bryle budynku i wynikających z tego jednostkowych strat ciepła.
Przy rozliczeniu odczyty z podzielników ciepła są korygowane przy użyciu współczynnika wyrównawczego, który jest ustalony dla każdego lokalu. W ten sposób otrzymujemy dane potrzebne do obliczenia udziału każdego lokalu w całkowitych kosztach ogrzewania budynku.
Dzięki indywidualnemu opomiarowaniu możemy określić faktyczną ilość energii cieplnej, jaka zostaje dostarczona do danego mieszkania, a lokatorzy płacą jedynie za ciepło, z którego sami skorzystali.
Dla wszystkich budynków naszej Spółdzielni przygotowywana jest aktualna dokumentacja określająca współczynniki wyrównawcze. Dzięki temu uwzględnimy obecny stan techniczny oraz przeprowadzoną termomodernizację.
Atest higieniczny / Deklaracja zgodności nr 8/2018 / Sprawozdanie z badania i certyfikacji
Z jakich przepisów wynika konieczność montażu podzielników ciepła?
Atest higieniczny | Deklaracja zgodności nr 8/2018 | Sprawozdanie z badania i certyfikacji
Obowiązki dotyczące montażu urządzeń oraz ogólne zasady ich stosowania określa ustawa Prawo energetyczne (Dz. U. 2021 poz. 868 z dnia 7 maja 2021 r.) oraz Rozporządzenie Ministra Klimatu
i Środowiska (Dz. U. 2021 poz. 2273 z dnia 9 grudnia 2021 r.)
W art. 45a, ust.7a ustawy Prawo energetyczne znajduje się zapis, z którego wynika, że budynki zasilane
z sieci ciepłowniczej mające więcej niż jedno mieszkanie wyposaża się w podzielniki kosztów ogrzewania, posiadające funkcję zdalnego odczytu umożliwiające indywidualne rozliczanie kosztów ogrzewania poszczególnych mieszkań w budynku, o ile jest to techniczne wykonalne i opłacalne.
Termin zakończenie montażu podzielników Ustawodawca określił na 31.12.2026 r.
Czy podzielniki kosztów są opłacalne?
Dla określenia opłacalności montażu podzielników ciepła przeprowadza się analizę ekonomiczną dla okresu 5-letniego. Jeśli analiza ta wykaże, że projektowana oszczędność kosztów energii w wyniku zastosowania podzielników kosztów ogrzewania jest wyższa niż koszt zakupu, montażu i eksploatacji tych urządzeń, wówczas uznaje się montaż podzielników za opłacalny.
W naszej Spółdzielni dla wszystkich budynków, które do tej pory nie były wyposażone w podzielniki, przeprowadzona została taka analiza. Wynika z niej, że najpóźniej w drugim roku stosowania podzielników następuje zwrot z inwestycji.
Dlaczego Spółdzielnia nie pyta mieszkańców, czy chcą mieć podzielniki?
Przy spełnieniu określonych w Ustawie warunków ustawodawca jednoznacznie nakazuje właścicielom/zarządcom montaż podzielników bez zasięgania opinii użytkowników.
W naszej Spółdzielni wszystkie budynki spełniają te warunki, nie ma zatem możliwości odstąpienia od montażu podzielników.
Czy mogę nie zgodzić się na montaż podzielników?
Tak, ale pociągnie to za sobą skutki określone w przyjętym przez Spółdzielnię Regulaminie rozliczania kosztów centralnego ogrzewania. W regulaminie tym zostało zapisane, że dla lokali nieopomiarowanych po zakończonym okresie rozliczeniowym koszt ogrzania obliczany będzie z uwzględnieniem:
a) kosztu stałego przyporządkowanego do lokalu rozliczanego na m2 powierzchni mieszkania (obejmuje on koszty stałe dostawy ciepła oraz część kosztów zmiennych służących do ogrzania pomieszczeń wspólnych oraz pomieszczeń nieopomiarowanych) – takiego samego dla każdego mieszkania o tej samej powierzchni,
b) kosztu zmiennego jako iloczynu powierzchni lokalu i maksymalnego (tj. najwyższego zużycia jednostek) rzeczywistego kosztu zmiennego ogrzania lokalu w budynku,
Koszty ogrzewania takiego lokalu będą wyższe niż obecnie w lokalach nieopomiarowanych.
Dlaczego montowane są głowice z blokadą na 16°C?
W 2002 roku ustawodawca wprowadził w życie przepis o tzw. temperaturze dyżurnej w mieszkaniach. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie mówi, że regulatory dopływu ciepła powinny umożliwiać użytkownikom uzyskanie w pomieszczeniach temperatury niższej niż obliczeniowa, przy czym nie niższej niż 16°C w pomieszczeniach o temperaturze obliczeniowej 20°C i wyższej.
Dlatego montowane w mieszkaniach głowice termostatyczne posiadają ograniczenie nastawy temperatury na min. 16°C. Blokada sprawia, że nie można ich skręcić tak, by całkowicie zamknąć przepływ przez grzejnik czynnika grzewczego i obniżyć temperaturę w pomieszczeniu poniżej 16°C.
Od lat obserwujemy wzrost liczby mieszkań z zerowymi odczytami podzielników lub zbliżonymi do zera. Takie gospodarowanie ciepłem powoduje nadmierne wychładzane pomieszczeń, które dogrzewane są jednak przez sąsiadujące lokale. Zastosowanie temperatury minimalnej niweluje skutki stałego niedogrzania.
Nawet w przypadku dłuższej nieobecności w mieszkaniu utrzymywanie temperatury na poziomie nie niższym niż 16°C ma również uzasadnienie ekonomiczne. Zużycie energii przy późniejszym dogrzaniu mieszkania do temperatury komfortu będzie niższe.
Pamiętajmy również, że w naszych budynkach wymiana powietrza następuje poprzez system grawitacyjny. System ten polega na odprowadzaniu zużytego powietrza na zewnątrz przez kanały wentylacyjne, natomiast napływ świeżego powietrza do pomieszczeń jest kierowany poprzez okna lub nawiewniki w oknach. Aby zadziałały prawa fizyki temperatura w pomieszczeniu powinna być wyższa niż na zewnątrz.
Uwzględniając opisane powyżej przesłanki, praktyki i doświadczenia mieszkalnictwa wielorodzinnego
Rozpatrując zasadność regulacji związanych z ograniczaniem temperatury minimalnej, należy mieć na uwadze zarówno dobro poszczególnych mieszkańców, jak i całego budynku, aby utrzymać go w jak najlepszym stanie przez jak najdłuższy czas.
Zimą przy głowicach z blokadą 16°C nie mogę wietrzyć, bo włącza się grzejnik?
Każde mieszkanie, niezależnie od tego czy jest wyposażone w podzielniki czy nie, zimą należy wietrzyć. Warto to robić krótko i intensywnie. Aby dobrze wywietrzyć mieszkanie, nie trzeba robić tego dłużej niż przez 10 minut. Skuteczniejsze niż uchylenie okien jest otworzenie ich na całą szerokość. Jednoczesne wietrzenie kilku pomieszczeń jest bardziej efektywne niż otwieranie okien po kolei.
Kto zapłaci za podzielniki?
Wymiana głowic i ewentualnie zaworów finansowana jest z planu remontów, czyli z odpisu na fundusz remontowy. Podzielniki kosztów spłacane będą przez mieszkańców w ratach, przy rozliczeniu kosztów ogrzewania.
Dlaczego podzielnik montowany jest w górnej części grzejnika, czyli tam gdzie grzejnik jest najcieplejszy?
Główną zasadą jest taki wybór miejsca montażu podzielnika, aby w możliwie szerokim zakresie pracy grzejnika wystąpiła dobra zależność pomiędzy wartością wskazywaną przez podzielnik kosztów ogrzewania a ilością ciepła oddawanego przez grzejnik (norma PN-EN 834 Podzielniki kosztów ogrzewania do rejestrowania zużycia ciepła przez grzejniki – Przyrządy zasilane energią elektryczną).
Zgodnie z tymi wytycznymi firma Techem montuje podzielniki w następujący sposób:
– w połowie długości grzejnika,
– środek podzielnika musi znajdować się na 75% wysokości grzejnika (z uwzględnieniem dopuszczalnej odchyłki).
Jest to najbardziej reprezentatywny punkt oddawania ciepła przez grzejnik.
Podczas montażu każdy grzejnik jest opisywany (inwentaryzowany). Wprowadzenie parametrów grzejnika do systemu rozliczeniowego pozwala na wykonanie rozliczenia z uwzględnieniem wydajności cieplnej grzejnika. W przypadku firmy Techem i zastosowanych radiowych podzielników elektronicznych parametry grzejnika są programowane w urządzeniu.
Dlaczego w moim mieszkaniu nie zostały wymienione wszystkie głowice termostatyczne?
Jeżeli firma, która dokonuje wymiany głowic termostatycznych, pomimo wizyty w mieszkaniu nie wymieniła głowic termostatycznych lub wymieniła tylko część oznacza to, że wymianie podlega również zawór termostatyczny. Wymiana zaworów odbywać się będzie po sezonie grzewczym, wtedy też zostaną zamontowane nowe głowice termostatyczne. Przedstawiciele firmy bądź pracownicy administracji będą kontaktować się z Państwem w sprawie umówienia dodatkowych terminów.
Od kiedy będzie rozliczenie wg podzielników?
Budynki, które mają montowane podzielniki w pierwszej połowie roku 2024, będą rozliczane wg podzielników od kolejnego sezony grzewczego, tj. 2024/2025.
Jaki będzie podział kosztów stałych i zmiennych?
Na koszty centralnego ogrzewania składają się:
A. OPŁATY ROZLICZANE WG POWIERZCHNI MIESZKANIA – NAZYWANE W ROZLICZENIACH JAKO KOSZTY STAŁE
– opłaty stałe: opłata za gotowość dostarczenia ciepła, za moc zamówioną i przesył. To opłaty, które płacone są niezależnie od tego, czy z ciepła będziemy korzystać, czy nie.
– koszty związane z ogrzaniem pomieszczeń wspólnych (przejścia) i pomieszczeń nieopomiarowanych (łazienki) oraz ciepło z pionów grzewczych.
KOSZTY STAŁE STANOWIĄ OD 50% – 55% CAŁKOWITYCH KOSZTÓW OGRZANIA BUDYNKU
B. OPŁATY WG JEDNOSTEK NA PODZIELNIKU – NAZYWANE W ROZLICZENIACH JAKO KOSZTY ZMIENNE
– koszt zużycia ciepła emitowanego przez grzejniki w mieszkaniach.
KOSZTY ZMIENNE STANOWIĄ OD 45% – 50% CAŁKOWITYCH KOSZTÓW OGRZANIA BUDYNKU
Udział procentowy przedstawiony powyżej przygotowany został na podstawie uśrednionych danych z sezonu grzewczego 2022/2023. Udział kosztów stałych i zmiennych określany jest corocznie w zależności od cen w danych sezonie i obliczany jest indywidualnie dla każdego budynki.
Ile zapłacę, jeżeli mam na podzielniku odczyt „0”?
Mieszkanie, w którym na podzielnikach ciepła będzie zerowe zużycie, rozliczone zostanie zgodnie z Regulaminem rozliczania kosztów centralnego ogrzewania przyjętym w naszej spółdzielni, tj. koszty stałe (opłaty za moc, przesył, opłaty abonamentowe + koszty związane z ogrzaniem pomieszczeń wspólnych i nieopomiarowanych) rozliczone zostaną jak we wszystkich innych mieszkaniach wg powierzchni, a dla tego konkretnego mieszkania obliczony zostanie minimalny koszt zmienny zużycia ciepła.
Dlaczego opracowany został nowy regulamin rozliczania kosztów centralnego ogrzewania?
Nowelizacja ustawy Prawo energetyczne oraz Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 7 grudnia 2021 roku narzuciły właścicielom lub zarządcom nieruchomości wielolokalowych opracowanie do dnia 23 grudnia 2022 roku nowych regulaminów rozliczania ciepła.
Nowe regulaminy muszą być dostosowane do nowych przepisów i wymogów prawnych.
Na stronie internetowej Spółdzielni zamieszczony został aktualnie obowiązujący regulamin, w którym opisana została również podstawa prawna, tj.
– Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. O spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2021r. poz. 1208),
– Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne ( Dz. U. z 1 lipca 2022 r. poz. 1385 ),
– Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 7 grudnia 2021 r, w sprawie warunków ustalania technicznej możliwości i opłacalności zastosowania ciepłomierzy, podzielników kosztów ogrzewania oraz wodomierzy do pomiaru ciepłej wody użytkowej, warunków wyboru metody rozliczania kosztów zakupu ciepła oraz zakresu informacji zawartych w indywidualnych rozliczeniach (Dz.U. z 2021r. poz. 2273),
– Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2019r. poz. 1065, z późn. zm.)
– Ustawa z dnia 21 czerwca 2001r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu cywilnego (Dz.U. z 2022r., poz. 172),
– Statut Spółdzielni Mieszkaniowej „NOWA”.